Amsterdam
Między 26 lutego a 3 marca odbył się nasz ostatni trening w ramach projektu Youth Leadership.
Do Amsterdamu przybyliśmy z różnych stron: z Wenecji (Ana-Maria Popov) i z Oslo (Marta Palińska), z Warszawy (Anna Błaszczyk), z Katowic (Julia Zaks, Emila Kutyła), z Krakowa (Marta Serwicka i Magda Litwa) i z Wrocławia (Damian Bączkiewicz, Karolina Gajęcka razem z Sergiejem Kulchevychem i Edwardem Skubiszem). Dziewięciu uczestników i dwaj trenerzy.
Amsterdam tego dnia był naprawdę zimny, wiał wiatr z bieguna północnego. Nie najlepszy czas dla turystów, ale my nie byliśmy turystami. ( Chociaż panoramę całego Amsterdamu mogliśmy codziennie oglądać płynąc promem z Dworca Centralnego na drugą stronę rzeki Ij, gdzie znajdował się nasz hotel).
Cała grupa spotkała się wieczorem na Dworcu Centralnym. Czekali na nas Semra Horic i Mateusz Trojański, trenerzy z The Anne Frank Foundation, działający w ramach EVS Program. Jedliśmy razem kolację rozmawiając o celu naszego pobytu.
27 lutego
Sergiej przygotował dla nas rowery! Wciąż było bardzo zimno! Pięcioro uczestników zdecydowało się bohatersko na ten tradycyjnie holenderski sposób przemieszczania się, pozostali na piechotę przyszli do Domu Anne Frank, który znajduje się w centrum miasta. O 9 rano w sali „Otto Frank” powitali nas&nbs;kawą Mateusz Trojański i Levien Rouw- główny organizator i lider projektu ze strony holenderskiej.
Następnie Levien zaprowadził nas do oficyny, w której ukrywała się Anne wraz z rodziną i innymi ludźmi w latach 1942 – 1944. Potem dzieliliśmy się refleksjami i wrażeniami.
Po lunchu przyszedł czas na prezentacje i rozmowy na temat miniprojektów, które zrealizowali lub realizują wszyscy uczestnicy programu. Kontynuowaliśmy ten temat nazajutrz. A jeszcze w tym samym dniu dowiedzieliśmy się od Mateusza Trojańskiego, na czym polega „Stories that Move” – nowy program fundacji.
28 lutego
W tym dniu było już 7 chętnych do przemieszczania się rowerami, więc razem z Sergiejem w przenikliwym zimnie jechali do parafii Kościoła Pokoju ( de Vredeskerk) na spotkanie z ks. Pierre’em Valkeringiem, w dzielnicy De Pijp. Reszta tramwajem. Na miejscu czekali Levien i Mateusz i oczywiście ksiądz Pierre, który poprowadził dla nas warsztat o homofobii w kościele katolickim.
Potem pojechaliśmy do byłego więzienia znajdującego się w dzielnicy Bijlmer. Tam rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób azylanci i uchodźcy działają jako wolontariusze w społeczeństwie holenderskim. Właśnie w tym starym więzieniu jest dzisiaj prowadzona przez nich restauracja. Stamtąd udaliśmy się do Tropenmuseum, by przyjrzeć się historii kolonizacji, a także obejrzeć wystawy: „Afterlives of Slavery” i „Aleppo”.
1 marca
Rano w Domu Anne Frank najpierw kontynuowaliśmy prezentowanie projektów realizowanych przez uczestników, potem Semra Horic zaprezentowała „Anne Frank Youth Network Toolkit”, czyli narzędzia, z których mogą korzystać liderzy na całym świecie.
Po przerwie spotkaliśmy się z trenerami z wydziału edukacji Fundacji Anne Frank ( Cihan Tekeli, Joram Verhoeven i Ivana Gabalova), którzy zapoznali nas ze swoimi metodami pracy w różnych obszarach: w sporcie ( w amatorskich klubach piłki nożnej), w policji ( treningi dla policjantów) i w szkołach. Spotkanie z nimi było spotkaniem z ludźmi mającymi zarówno silną motywację, jak i bardzo inspirujące nas narzędzia.
Po południu Natascha van Weezel poprowadziła dla nas warsztat dotyczący dialogu między żydami a muzułmanami, a także wpływu, jaki ma na wnuków historia ich żydowskich przodków, którzy przeżyli Zagładę.
Po warsztacie był jeszcze czas na ewaluację. Nie zabrakło go także na spróbowanie holenderskich naleśników.
2 marca
Wszyscy wróciliśmy bezpiecznie do domu lub do miejsca studiów: do Parmy, Oslo, Lublina, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa i Wrocławia.