Anne Frank w Kielcach – otwarcie wystawy „Pozwólcie mi być sobą”
W Kielcach, pięknej stolicy województwa świętokrzyskiego, między innymi w centrum Jana Karskiego, w mieście, w którym miał miejsce w 1946 roku pogrom Żydów, była wcześniej pokazywana poprzednia wystawa o Annie Frank- Anne Frank – historia na dzień dzisiejszy.
16 października 2019 roku pani Daphne Bergsma, ambasador Holandii w Polsce, z Levienem Rouw z Fundacji Anny Frank w Amsterdamie, otworzyła nową wystawę o Annie Frank. Wydarzenie miało miejsce w centrum miasta, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a wzięli w nim udział także uczniowie i ich nauczyciele z Portugalii, Belgii, Polski i Holandii.
Znaleźli się w Kielcach w związku z projektem Erasmus+, aby wymieniać się doświadczeniami i pytaniami dotyczącymi własnej tożsamości. Porównywali swoje doświadczenia z doświadczeniami ludzi, którzy – jak Anne Frank i inni Żydzi, a także geje, Romowie, niepełnosprawni, również uważani przez nazistów za podludzi- Polacy i Rosjanie- właśnie ze względu na swoją tożsamość, nie byli tolerowani przez nazistów.
Anne Frank, jak powiedziała pani Ambasador, chciała „być sobą”, żydowską dziewczyną, chciała móc być właśnie Anną Frank. O tym pisała w pamiętniku 11 kwietnia 1944: „ Staję się coraz bardziej niezależna od moich rodziców, będąc tak młodą, mam więcej życiowej odwagi, bardziej słuszne i nienaruszone poczucie prawa niż matka. Wiem, czego chcę, mam cel, mam swoje zdanie, mam wiarę i miłość. Pozwólcie mi być sobą, to będę zadowolona. Wiem, że jestem kobietą, kobietą z siłą wewnętrzną i wielką odwagą!” Anne Frank napisała to zdanie w nocy, wiedząc, że jej istnienie, a także istnienie jej rodziny i innych mieszkańców oficyny, jest zagrożone.
Po przeczytaniu tego fragmentu, pani Ambasador powiedziała, że dokonywanie wyborów, podążanie za sercem i bycie sobą wymaga odwagi. Także dzisiaj, jeśli dziewczyna, młoda kobieta w wieku Anne Frank, wybiera bycie sobą, ma swoją opinię, np. jest bardzo zakochana w chłopcu lub w dziewczynie z klasy i chce wyjść za niego lub za nią, to wymaga to odwagi. Wymaga również bezpiecznego środowiska – rówieśników, klasy, szkoły jako organizacji.
Wystawa pokazuje, że bycie sobą w dzisiejszych czasach także jest niełatwe i trzeba je chronić. Dlatego ważną częścią wystawy są współczesne opowieści młodych ludzi: również tych uważanych przez niektórych za „innych”, np. osób niepełnosprawnych lub o innym kolorze skóry, innej wierze, orientacji seksualnej, emigrantów.
Od tej pierwszej prezentacji, która właśnie odbyła się w Kielcach, poza wystawą Anna Frank – Historia na dzień dzisiejszy, będziemy dysponować i pracować w Polsce z nową wystawą Pozwólcie mi być sobą.
Aby uzyskać więcej informacji na temat nowej wystawy, proszę zajrzeć na stronę:
https://www.annefrank.org/nl/educatie/product/62/laat-me-mezelf-zijn/
W Polsce wystawę koordynują: Anne Frank Polska – Mateusz Trojański, 0048 509 968 258; Edward Skubisz, 0048 698 739 231; można się też kontaktować przez e-mail: informacja.afp@gmail.com
Inne informacje o otwarciu wystawy można znaleźć na:
http://ompio.pl/2019/10/ambasador-holandii-otwiera-wystawe-w-ompio/
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-92855
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-92398