Deklaracja Fundacji Anne Frank, Amsterdam 5 kwietnia 2024
Wojna między Izraelem a Hamasem ma poważne konsekwencje, przede wszystkim dla mieszkańców Izraela i Gazy, którzy zmagają się ze strachem, przemocą i wieloma brakami, są przesiedleni i tęsknią za bliskimi. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tą wojną, która powoduje głębokie rany wśród Izraelczyków i Palestyńczyków oraz podsyca nieufność i nienawiść między tymi dwoma narodami.
Jesteśmy również poważnie zaniepokojeni konsekwencjami tej wojny dla reszty świata: rosnącą brutalnością, coraz większą nienawiścią do Żydów i Muzułmanów.
Widzimy, że Żydzi są indywidualnie lub ogólnie obarczani odpowiedzialnością za politykę i działania Izraela oraz konfrontowani z antysemickimi wypowiedziami niektórych osób – widzieliśmy to na początku marca na otwarciu Narodowego Muzeum Holocaustu w Holandii, gdzie rzucano antysemickie hasła przeciwko ocalałym z Holocaustu. W sieci, ale i w codziennym życiu Żydzi muszą radzić sobie z werbalnymi nadużyciami i groźbami. Wielu czuje się niebezpiecznie.
Emocje rosną w związku z trwającą wojną i obrazami niewinnych, cywilnych ofiar. To zrozumiałe. To jednak niezrozumiałe i niedopuszczalne, żeby Żydzi ponosili odpowiedzialność za politykę rządu Izraela i czuli się zagrożeni. Nie ma wymówki dla nienawiści wobec Żydów.
Trzeba powstrzymać antysemityzm i inne formy nienawiści.
Kontynuujmy poszukiwanie więzi i dialogu i postrzegajmy „drugiego” jako bliźniego –człowieka.
To wymaga wysiłku od nas wszystkich.
„Och, to smutne, bardzo smutne, co potwierdza stara mądrość: z tego co robi jeden chrześcijanin, musi się sam usprawiedliwić, to co robi jeden Żyd, spada na wszystkich Żydów”.
Anne Frank, 22 maja 1944
#annefrank #annefrankhouse #antisemitism